Strona Główna > Aktualności > Medal dla ks. Wacława Buryły
05.10.2020 red.

Medal dla ks. Wacława Buryły

przedruk z prasy

Obrazek niżej podpisany
Strona Prezydenta RP
Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski
Wręczenie Krzyża Kawalerskiego Orderu Odrodzenia Polski.

Ks. Wacław Buryła odbiera medal z rąk wojewody dolnośląskiego Bogusława Szpytmy! (fotografia)
Uroczystość miała miejsce 3 października w kościele św. Maksymiliana Marii Kolbego w Krośnicach i połączona była z wręczeniem nagród uczestnikom XXIII Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego "O ludzką twarz człowieka."
Medal wręczył wicewojewoda dolnośląski Bogusław Szpytma. "Drogi Księże, Pani Poseł, Szanowni Państwo, na podstawie artykułu 138. Konstytucji RP oraz ustawy o orderach i odznaczeniach postanowieniem Prezydenta RP za wybitne zasługi dla kultury polskiej i za osiągnięcia w twórczości literackiej oraz za działalność duszpasterską i społeczną Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski odznaczony zostaje ks. Wacław Buryła."
Gratulacje w imieniu wszystkich zebranych złożyła europoseł Beata Kempa, podkreślając, że działalność duszpasterska, której wielokrotnie doświadczyła i działalność artystyczna przeplatające się w sercu i działalności księdza, były takim kapitałem, który pozwolił na podjęcie decyzji przez Prezydenta RP. - Ja osobiście jestem dumna, że miałam takiego katechetę. Jestem dumna, że wciąż mamy kontakt a ksiądz jest przewodnikiem duchowym nie tylko dla mnie, ale dla wielu ludzi. Czasem to, co mówią nasi przewodnicy duchowi, ludzie odbierają jako trudne, ale to dlatego, że ulegają modzie, relatywizacji wiary. A ksiądz zawsze uczył, że nie można naginać prawd wiary dla własnej wygody. I ja chcę za to bardzo podziękować. To odznaczenie to symbol, ale to też wielkie wyróżnienie, dlatego, że jeśli Prezydent RP podejmuje taką decyzję, musi być w stu procentach pewny. I prezydent miał sto procent pewności. Księże Wacławie, niech Pan Bóg ma Księdza w swojej opiece!

Następnie europoseł przypomniała różne rodzaje działalności ks. Wacława, poprzez katechezę, twórczość artystyczną, po obecność w konfesjonale. - Miał to ksiądz na obrazku, nie zapomnę: obecność w konfesjonale. Gdy się wchodzi do kościoła, jest obecność w konfesjonale. To znaczy, że jest wielki szacunek dla nas wszystkich. Jest ktoś, kto nas chce powitać z Panem Bogiem.
Mówiąc o działalności artystycznej, Beata Kempa podkreśliła talent, którym ks. Buryła jest obdarzony. - Czasem jest coś, czego się nie da prostymi słowami wyrazić. Wtedy potrzebna jest poezja. Ale żeby tą poezją się dzielić, trzeba mieć talent, a Ksiądz ten talent ma i Ksiądz ten talent pomnożył. Nie tylko poprzez własne utwory, przepiękną twórczość, ale pozwolił Ksiądz również na to, by swoją twórczością mogło się dzielić z nami wielu naszych wspaniałych poetów z całej Polski. I wreszcie konsekwentna walka o ludzką twarz człowieka. Człowiek powinien mieć ludzką twarz, a jednak trzeba o nią w dzisiejszych czasach szczególnie zawalczyć. I za to bardzo dziękuję!
Ks. Wacław Buryła wzruszony podziękował za medal i dzisiejszą uroczystość. - Kiedy świętowaliśmy XX edycję konkursu, to było spotkanie pełne niespodzianek. Edycja XXIII to też niespodzianki. Człowiek nie do końca czuje, że zasłużył na taką nagrodę. To jest tak, jak w szkole, gdy nauczyciel szóstkę stawia i człowiek ma wątpliwości, bo czuje, że to jest trochę naciągane. Ale to jest też takie życzeniowe, bo człowiek wie, że jeszcze ma nad czym pracować. Z całego serca dziękuję panu prezydentowi za to wyróżnienie. Będę się starał na to jeszcze bardziej zasługiwać, żeby wiele dobrych rzeczy zrobić. Dziękuję panu wojewodzie, pani europoseł i tym wszystkim, którzy stanęli na mojej drodze.
Przeżywane jubileusze ks. Wacław Buryła uczcił wydaniem nowych publikacji. Są to 3 tomiki poetyckie: "Wciąż nie mogę uwierzyć" z okazji 40. rocznicy kapłaństwa; "Nieplanowane rekolekcje" nt. koronawirusa i pandemii oraz "Za wcześnie do nieba" z okazji 45-lecia pracy twórczej. Jest też autobiografia "Życie pełne cudów", piękne wydanie Drogi Krzyżowej ze zdjęciami Adama Bujaka oraz płyta z 14 śpiewanymi wierszami

Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia PolskiWręczenie Krzyża Kawalerskiego Orderu Odrodzenia Polski.

Lista zdjęć: Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski * Wręczenie Krzyża Kawalerskiego Orderu Odrodzenia Polski.