Media ciągle przypominają nam o pandemii, o korona wirusie, o różnych zagrożeniach. Świat nadal czuje się zagrożony, wygląda na to, że chyba bezpowrotnie utracił poczucie bezpieczeństwa. Wielu ludzi mówi o apokalipsie, która dzieje się na naszych oczach. W tym przedsionku końca czasów (świata) znajdujemy się wszyscy, nikt nie ma miejsca, które byłoby całkowicie bezpieczne. Ani wielkie pieniądze, ani najnowocześniejsze samoloty i rakiety, nie mogą nas uchronić przed śmiercią, której oddech wszyscy słyszymy tak samo wyraźnie.
I w tej szczególnej, niespodziewanej scenerii podejmujemy trud organizacji kolejnego - JUŻ XXV - Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego „O ludzką twarz człowieka”. Żadne uwarunkowania (nawet pandemia) nie zwalniają nas z obowiązku posiadania i budowania owej ludzkiej twarzy. W sytuacjach ekstremalnego zagrożenia ta twarz jest jeszcze bardziej potrzebna. Chcielibyśmy, żeby ludzie potrafili na nowo uwierzyć ludziom, człowiek - człowiekowi. A wszystko po to, żebyśmy uwierzyli, że po tym wzburzonym morzu nie płyniemy w pojedynkę, że nie jesteśmy skazani tylko na siebie.
Liczymy na to, że właśnie poeci zechcą przemówić do tego zalęknionego świata, do ludzi, którzy nie potrafią sobie poradzić z lękiem. Na tym polegała misja biblijnych proroków: mieli budzić nadzieję, ale jednocześnie wołali o nawrócenie narodu wybranego, o czystość etyczną i religijną. Dzisiaj szczególnie potrzebujemy słów pełnych prawdy i miłości. Nie wiemy, ile czasu pozostało nam i światu. W chwilach zagrożenia nie wypowiada się zbyt wielu słów, wypowiada się tylko te najważniejsze. Liczymy na to, że poeci zechcą podzielić się z nami esencją własnej duszy i podarują nam słowa dobre jak chleb. Bo chcielibyśmy stanąć do walki z tym nowym Goliatem, który tak niespodziewanie stanął przed nami i przed światem.
Warunkiem udziału w konkursie jest nadesłanie - w terminie do 15 maja 2022 r. - zestawu czterech (4) wierszy w czterech egzemplarzach maszynopisu lub wydruku komputerowego. Zdyskwalifikowane będą te wiersze, które już wcześniej były drukowane lub nagradzane, wiersze, które nadejdą po terminie (jak zawsze decyduje data stempla pocztowego), te, które zostaną przesłane drogą mailową, a także zestawy posiadające więcej lub mniej wierszy niż przewiduje regulamin konkursu czy też zestawy nadesłane tylko w jednym egzemplarzu lub pisane ręcznie oraz teksty podpisane imieniem i nazwiskiem.
Wiersze należy nadsyłać na adres:
ks. Wacław Buryła
ul. Polna 2
56-320 Krośnice
kom. 693 104 588 - e-mail: wacburyla@wp.pl
OŚWIADCZENIE
Oświadczam, że wiersze:
1… 2… 3… 4…
nie były dotychczas drukowane, nagradzane ani też wysyłane na inne konkursy. Przyjmuję do wiadomości, że w przypadku, gdyby okazało się, że jest inaczej, wtedy ewentualna nagroda czy wyróżnienie podlega zwrotowi.
czytelny podpis autora wierszy